Porotca, ktorý kedysi liezol aj filmoval

Porotca, ktorý kedysi liezol aj filmoval

Pre niekoho možno známa festivalová tvár nemôže patriť nikomu inému ako poľskému horalovi Aleksandrovi Lwowovi. Na XXIV. MFHF pôsobí na pozícii porotcu. V Poprade sa tejto  úlohy zhostil už štvrtý raz.

„Voľakedy dávno som točil aj vlastné filmy, teraz už nie. Potom som sa desať rokov venoval vydávaniu časopisu,“ priznáva Alek. V roku 1994 založil prvý poľský horolezecký časopis Góry i Alpinizm. K horolezectvu sa dostal ešte v puberte. Sprvoti chodil ako bežný turista po horách v Poľsku. „Jeden z mojich kamarátov vstúpil do turistického klubu. Povedal mi, že je speleológ. Pomyslel som si vtedy, že aj ja by som mohol byť speleológom. Našetril som si na kurz a stal som sa ním.“ Ale v rámci kurzu boli aj lekcie lezenia. Veď ak chce byť človek dobrým jaskyniarom, musí vedieť všeličo. Napríklad aj liezť. Lezenie sa stalo Aleksandrovi osudným a začal sa mu venovať. „Liezol som najprv na rôznych skalách. Potom v Tatrách. Potom prišli Alpy. To mi nestačilo, tak som skúsil Hindúkuš. Neskôr Pamír a nakoniec Himaláje.“ Prešiel si prirodzeným vývojom každého horolezca. „Najviac času som strávil v Himalájach. To bol celý môj život. Od začiatku osemdesiatych rokov do roku 2000. Bolo to nielen tým najlepším, ale aj najdôležitejším obdobím. Prestal som liezť kvôli veku, bol som starý. U nás sa tomu hovorí, že fyziológia sa nedá oklamať. Tá človeka predurčuje, jasne stanoví, či môžeš liezť, alebo už nie.“

V roku 1974 sa stal majstrom Poľska v lezení na rýchlosť. Bol to celoštátny šampionát v Krkonošiach, neďaleko Jelenej hory. Tiež bol ale na rôznych šampionátoch v Rusku, Bulharsku, Československu. Ako vyzerajú také majstrovstvá v lezení? „Je stanovená trať a je to výnimočné divadlo pre divákov. To preto, lebo lezec lezie s istením. Nerieši problém pádu, ale lezie čo možno najrýchlejšie po stene. Každý sa snaží byť rýchlejší ako ten druhý.“

Alek ako skúsený himalájista, ale aj vydavateľ, publicista a redaktor dokonale pozná svet hôr. Rozumie duši horolezcov, vie oceniť aj hodnotu filmových záberov, získaných v ťažkých podmienkach vysokých kopcov. Uvidíme, či na MFHF nájde film, ktorý si ho získa.

Martin Jenčo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.