Porotca Ondřej Smrž hľadá film, ktorý ho nadchne

Porotca Ondřej Smrž hľadá film, ktorý ho nadchne

Český filmár Ondřej Smrž má bohaté športové i filmárske skúsenosti. Na porotcovskú stoličku si však sadol prvý raz. 

Na MFHF ste prvýkrát?

Áno, na festivale som prvý raz, no v Poprade som už predtým bol viackrát, keď som chodieval do Vysokých Tatier.

Aké boli vaše prvé dojmy z festivalu?

Úprimne povedané, sedíme prevažne v osobitnej porotcovskej miestnosti a pozeráme  filmy, hodnotíme ich. Festival sa mi však páči, je tu krásne pódium a všetko je dobre pripravené.

Bývate členom poroty na podobných festivaloch často?

Porotca som prvý raz, ale festivalov som sa zúčastnil ako autor, dokonca aj na MFHF som už mal pár filmov. Okrem toho som mal svoje filmy na rôznych festivaloch v Čechách aj v zahraničí, niekedy som tam aj cestoval. V Prahe robíme ešte náš vlastný festival Sherpafest.

Čo vás inšpirovalo k tvorbe filmov s horskou a športovou tematikou?

Hory ma zaujímali, vždy som do nich chodil a pred mnohými rokmi som začal liezť. To bol ten impulz, aby som to nejakým spôsobom zaznamenal a vyrozprával príbehy, či už naše, alebo príbehy skúsených lezcov.

Robíte okrem lezenia ešte aj nejaký iný šport?

Bavia ma takmer všetky športy v prírode, veľmi rád lyžujem, jazdím na snouborde, na bicykli, behám… Takže ma baví skoro všetko, čo sa dá robiť vonku.

Robíte aj filmy o slackliningu, venujete sa aktívne aj tomu?

Áno. Keď sa slacklining v Čechách začal objavovať, hneď sme to chceli skúsiť. Po čase som to začal aj natáčať, pretože ma fascinovali ľudia, ktorí robili najmä highliny medzi skalami. Vtedy to bola malá zomknutá komunita. Natáčal som to viac ako rok a potom som z toho dal dokopy dokument. Slacklining vrelo odporúčam každému, je to skvelé fyzické, ale hlavne duševné cvičenie. Okrem toho bol to jeden z mojich najlepších filmárskych zážitkov.

Aký by mal podľa vás byť dobrý film z horského prostredia?

Musí to byť taký film, ktorý keď si ho človek pozrie, tak aj po jeho skončení o ňom premýšľa, vnútorne ho musí nadchnúť. Musí človeku niečo dať, aby to v ňom zostalo. Aby to nebol len nejaký klip, alebo len rozprávanie. Samozrejme, aj technická stránka je dôležitá. Je veľmi ťažké rozhodnúť o tom, ktorý film je najlepší, ale zároveň sa teším na to, ktorý film v nás zanechá najväčší dojem.

Beatrix Bukovinská

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.