Porotcovi je popradský festival dobre známy

Porotcovi je popradský festival dobre známy

Každoročne sa v porote objavia významné mená svetového horolezectva a ani tento rok to nie je inak. Trojčlennú skupinu porotcov dopĺňa poľský producent, scenárista a režisér Jerzy Porębski.

Medzinárodný festival horských filmov v Poprade preňho pritom nie je novinkou: „Bol som na tomto festivale dvakrát ako obyčajný divák, taktiež ako hosť a asi dvakrát aj ako porotca.“ Okrem toho sa pravidelne zúčastňuje festivalov po celom svete. Navštívil festivaly v Ázii, Južnej Amerike, no nevynechal ani tie európske. Známy je predovšetkým svojou láskou k Českej republike, kde už roky pôsobí a je spoluzakladateľom a členom dozornej rady českej nadácie „Historie dobrodružství“ v Ostrave.

Porębski sa podieľal na produkcií viac ako 20 horských dokumentov, pričom inšpiráciu na ich tvorbu čerpal z dejín horolezectva a horskej služby, ako aj z hôr samotných: „Hory sú jednoducho krásne v každom počasí a krása vždy inšpiruje.“ Jeho láska k dejinám horolezectva sa odzrkadľuje aj v jeho prednáškach o histórii poľského himalájizmu a okrem toho stál aj za založením poľského himalájskeho horolezeckého múzea „Korona Ziemi“ (Koruna Zeme) v Zawoji. Množstvo jeho filmov získalo ocenenia na festivaloch horských filmov od Peru, Argentíny až po Rusko a dokumentárny film „Kukuczka“ (portrét horolezca J. Kukuczku) sa dlhé roky premietal vo Francúzsku.

Na otázku, čím sú preňho hory výnimočné, odpovedal takto: „Myslím, že to má každý inak. Pre mňa je dôležité prostredie, pokoj, priestor, vo vysokých horách obrovské množstvo hviezd priamo nad hlavou. Dôležité je kamarátstvo, večerné varenie čaju v stane, overovanie svojich možností.“

(Táňa)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.