Porotkyňu z Poľska fascinuje svet hôr

Porotkyňu z Poľska fascinuje svet hôr

Julia Poplawska, poľská dokumentaristka, pracuje ako reportérka pre Kanal+. Vlani sa divákom MFHF predstavila filmom Miesto. Dnes je na druhej strane barikády, v Poprade pôsobí ako členka poroty.

Čítala som o vašej práci pre rôzne televízie, aj o vašich filmoch, ktoré získali ocenenia.  Mňa by skôr zaujímalo to, čo nie je nikde napísané. Čo by ste chceli, aby o vás diváci vedeli?
Veľmi zaujímavá otázka. Som fascinovaná horami. Sú mojou veľkou inšpiráciou a milujem ich. Preto som šťastná, že môj film The Place/Miesto vstúpil do kruhu horských filmov. Tento film primárne vznikol  pre festivaly dokumentárnych filmov. V Poľsku máme špeciálnu organizáciu, ktorá sa stará o naše filmy a posiela ich na festivaly po celom svete. Neskôr som zistila, že horské festivaly majú záujem o môj film a vtedy som objavila svet filmárov, ktorí pracujú v horách. Je to fascinujúce. Úžasné. Ľudia obklopení horami sú iní ako ľudia, ktorí sa zúčastňujú festivalov dokumentárnych filmov. Sú omnoho bližšie spätí s prírodou a veľmi sa mi táto spoločnosť páči.

Boli ste už niekedy porotkyňou na podobnom festivale?
Nie, toto je moja prvá skúsenosť s úlohou porotkyne. Doposiaľ som navštívila viac ako 60 festivalov po celom svete s vlastnými filmami a mám určitú predstavu o tom, ako to funguje.

Aké je to byť na druhej strane a filmy hodnotiť?
Je to naozaj veľmi ťažké. Každý film je niečím iný a ja musím nájsť nejaký kľúč, ako nájsť ten najlepší. Je to veľká zodpovednosť. Je náročné spraviť film. Spolu s kolegami sledujeme každý, robíme si poznámky a rozprávame sa o nich. Čo vidíme a čo si o tom myslíme.

Aké kritériá by mal spĺňať film, ktorý má šance na ocenenie?
Určite by mal mať príbeh, charakter a dôležitý je tiež vzťah tvorcu k vlastnému dielu. Samozrejme, nemalo by chýbať zachytenie krásy hôr, kvalita obrazu a zvuku je tiež dôležitá.

Aké sú vaše očakávania?
Chcela by som oceniť rôzne filmy. Udeľujeme jednu hlavnú cenu, ale aj pár vedľajších. Každý z ocenených filmov by sa mal niečím líšiť.  

Katarína Rosinová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.