Povznášajúce lezenie naslepo

Povznášajúce lezenie naslepo

Strhujúci britský dokument o vášni Jessa Duftona k lezeniu je čímsi výnimočný. Nevidomý horolezec totiž búra všetky mýty o tom, že takéto spojenie je nemožné, že sa niečo nedá. Odhodlanie, pevná vôľa, viera a v neposlednom oddaná manželka a lezecká parťáčka Molly Thompsonová sú Jessovým receptom na zdolanie zdanlivo nezdolateľného.

Snímka režiséra Alastaira Leeho Lezenie naslepo pojednáva o dobrodružnom zlanení populárneho škótskeho komína. The Old Man of Hoy je známy a veľmi vyhľadávaný 137 metrov vysoký skalný útvar z červeného pieskovca na západnom pobreží ostrova Hoy na severnom pobreží Škótska.

Dych vyrážajúca je skutočnosť, že Jeff, ktorý sa narodil s degeneratívnym ochorením očí a schopný je nimi rozlišovať len medzi svetlom a tmou, cestou na vrchol ťahá laná. Sledovať ich výstup v niektorých momentoch spôsobuje husiu kožu – ako sa predierajú kolmou tvárou „starca“ alebo keď sú po piatich hodinách lezenia len v polovici a začína to byť „zaujímavé“. Na druhej strane kdesi v pozadí divák cíti, že táto dvojica spoločne zvládne čokoľvek.

Okrem takpovediac adrenalínovej, lezeckej linky sa dejom rozvíja aj ďalšia – Lezenie naslepo je totiž tiež dojímavým, no zďaleka nie sentimentálnym portrétom manželskej dvojice. Jeff a Molly, ktorí sú spolu už od univerzity, visia na jednom pevnom lane nielen pri športe, ale aj v živote. Ich lezecké úspechy nesprevádza opojné vzrušenie, nepodčiarkujú ich premrštenými emóciami či výkrikmi. Silné spojenie manželov sa však dá spozorovať na Mollynom letmom dotyku pri trénovaní, z ktorého Jeff presne vie, kam sa má pohnúť. Jeho slepota je súčasťou jeho života, no napriek tomu svojou aktivitou potvrdzuje, že ani tá mu nedokáže brániť v tom, čo má tak rád – v lezení. Mrzí ho len z jediného dôvodu, že už nikdy nebude schopný uvidieť tvár svojej manželky.

(maš)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.