Pozvánka

Pozvánka

Tento rok už po dvadsiaty prvý raz privítame priaznivcov horskej kinematografie v jeseňou zaliatom Poprade. Festival od svojich prvopočiatkov naberá na dynamike. Každý rok za sebou necháva množstvo filmových diel z rôznych kútov sveta. Spolu máme možnosť sledovať nielen zdokonaľovanie filmárskej techniky, ale aj rast a kreatívnosť režisérov. Bez množstva silných ľudských príbehov a výnimočných športových výkonov by nebolo toľko úžasných filmových diel. A práve najlepšie z nich dostanú priestor na prezentáciu v Poprade. Ich kvalitu hodnotí medzinárodná porota – v zložení: Pavol Pekarčík (SVK), Wojtek Kukuczka (Poľsko) a Štěpán Rusňák (CZ), ktorá rozhoduje o hlavnej cene festivalu – Grand Prix a ostatných cenách. Zo stovky prihlásených filmov z celého sveta postupuje do filmovej súťaže 55 snímok.

No nielen samotnými filmami je festival zaujímavý. Neopakovateľnú atmosféru mu dávajú predovšetkým ľudia – diváci i pozvaní hostia. Každý rok sú práve tí magnetom festivalu. V minulých ročníkoch bolo zaujímavé sledovať zvučné mená horolezectva ako Kurt Diemberger, Sir Edmund Hillary, Ivan Gálfy, Krzysztof Wielicki, Doug Scott, Alain Robert, Catherine Destivelle, Erhard Loretan, Silvo Karo, Simone Moro, Jeff Lowe, Peter Habeler, Piotr Pustelnik, Denis Urubko a mnoho iných – na ich multimediálnych prezentáciách a besedách o posledných výstupoch a dobrodružstvách. Tento rok prívítame himalájistov – čecha Radeka Jaroša a španiela Alexa Txikona. Tí budú mať priestor na prezentáciu a besedu počas piatkového a sobotného večera.

Súčasťou festivalového diania sú pravidelne aj sprievodné podujatia, projekcie nesúťažných filmov z horského prostredia, špeciálne premietania pre školskú mládež, výstavy fotografií a preteky v športovom lezení – boulderingu (sobota 12.10.2013)
O svetovom renomé, skvelej atmosfére a unikátnych filmových dobrodružstvách sa môžete presvedčiť na vlastné oči aj tento rok. V poradí už XXI. ročník Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade môžete navštíviť termíne od 9. – 13. októbra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.