Príhovor – Introduction

Príhovor – Introduction

Mária Hámorová

riaditeľka

Je tu opäť ten čas, kedy sa otvárajú brány už XXII. Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade. Počas minulých rokov sme mali možnosť vidieť množstvo filmov a prostredníctvom nich sledovať príbehy ľudí v horách, život v prírode, poprípade neskutočné športové výkony. Každý rok príde množstvo filmov a my sa snažíme z tých dobrých vybrať len tie najlepšie. Niekedy je ťažké pomestiť ich do piatich dní. A potom má človek dilemu: budú sa páčiť vám, divákom? S malou dušičkou sledujeme, či filmy zaujali, inšpirovali, dojali, jednoducho – oslovili.  Lebo vaša spokojnosť je našou odmenou.

Každý rok dostávam pred festivalom tú istú otázku: čo bude tohto roku nové? A ja pravidelne odpovedám: sme filmový festival, nuž nové budú filmy. Opäť a opäť, nové a ďalšie. Niekedy má udivujú režiséri, že zakaždým dokážu dať filmu novú myšlienku, objaviť iný pohľad na tradičnú tému, že športovci zvládnu výkon, pri ktorom vám tuhne krv v žilách. A nakoniec ma udivuje aj sama príroda, ktorá nás napriek našim ľudským zásahom vie stále niečím úchvatným prekvapiť a potešiť. Takže o tom je náš a, samozrejme, váš festival. O filmoch, o ľuďoch, o symbióze človeka a prírody a v konečnom dôsledku o nás samých. Tak sa tešme, že takýto festival máme a že tých päť dní sa budeme môcť preniesť na akékoľvek miesto na tejto modrej planéte.

Vitajte.


Mária Hámorová

Director

The time of the year when the International Mountain Film Festival in Poprad opens its gates is here again – with its 22nd edition this year. Past years brought to the festival’s screens a number of films which showed us stories of mountain people, life in the nature, and mind-blowing sports achievements. Every single year we receive a lot of films and try to select the best out of the good ones. It is sometimes an extremely difficult task to pack them all in five days. We are always confronted with the dilemma: Will the people like the films we selected? Anxious about the result, we eye the audience to see whether you are interested, inspired, moved – simply whether there is a positive response. Because your satisfaction is our reward.

Every single year I am asked the same question before the festival starts: What will be new? And I respond every time: We are a film festival so the films will be new. Again and again, more and more new films. I am sometimes astonished by filmmakers who are able to come up with new ideas and new points of view on traditional topics. I am amazed by athletes who accomplish incredible achievements. And last but not least, I am astound by the nature alone which keeps surprising and pleasing us despite man’s adverse interventions. All in all, this is what our festival, and yours of course, is about: films, people, symbiosis between man and nature, and finally about us. So let’s enjoy the fact of having this kind of festival and the opportunity to travel all places we can imagine on the blue planet within the five days of the festival.

Be welcome!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.