PRVÝ ROK DVA FILMY

PRVÝ ROK DVA FILMY

Aktívny lezec a vyštudovaný filmár Ján Šimánek sa na MFHF mihol už dávnejšie, cestou z Vysokých Tatier po natáčaní dokumentu s Igorom Kollerom. Tohto roku na festivale predstaví rovno dva svoje filmy.

 

Dokument Od palice k vrtu mal premiéru na festivale horolezeckých filmov v Teplicích nad Metují, kde vyhral Cenu divákov. Špek (Petr Slanina), ktorý vo filme vystupuje, je legendou českého pieskovcového lezenia a zároveň výborným zabávačom.

Druhou autorovou snímkou bude portrét Igora Kollera. „Film som pôvodne vyrobil v rámci série portrétov zaujímavých osobností československého lezenia. V Poprade sa premietne vyčistenejšia verzia, ktorá tu bude mať premiéru. Igor je veľká postava lezeckého sveta a určite by si zaslúžil aj koncentrovanejšiu filmovú pozornosť s väčším rozpočtom. Ako aktívny lezec som mal tú česť liezť niektoré jeho cesty. Čistý štýl a vízia! Kvôli počasiu sme nestihli dotočiť prelez legendárnej cesty ‚Cez rybu‘ na Marmolade (po takmer 40 rokoch od prvovýstupu!).“ Tieto scény chce autor snímky budúci rok dokrútiť, pretože – ako sám povedal – Igora si váži ako športovca, ale aj ako predsedu Slovenského horolezeckého spolku JAMES. „V tomto ohľade môžeme Slovákom len ticho závidieť.“

(k8)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.