Rasťo Hatiar už chystá film na budúci ročník festivalu

Rasťo Hatiar už chystá film na budúci ročník festivalu

Ešte deň pred oficiálnym začiatkom festivalu sa okolo prípravného tímu motal dokumentarista Rasťo Hatiar. Samozrejme, s kamerou. Objektív zameriaval prevažne na Petra Hámora. Snažil sa ho zachytiť pri každej aktivite – príprave sály na premietanie, aranžovanie pódia, pri vešaní bannerov, všade. Prečo? Odpoveď je jednoduchá. Filmár, ktorý svoju kariéru odštartoval práve na popradskom festivale, pripravuje dokument o Slovákovi z Popradu, ktorému sa podarilo vystúpiť na všetkých 14 osemtisícových vrcholov.

„S Peťom už dlhšie spolupracujeme. Dávnejšie prišiel za mnou s otázkou, či by som nespravil film o Annapurne, čo je jeho srdcovka, bol tam viackrát a istým spôsobom táto osemtisícovka znamenala v jeho lezeckej kariére zlomové obdobie. Bavili sme sa o tom a ja som ho začal pokúšať, prečo má byť film len o výstupoch na Annapurnu, keď má toho toľko za sebou. Nebránil sa dlho, dal mi materiál,  aby som sa do toho pustil. Je toho veľa, snažili sme sa hľadať aj nejakého koproducenta, pretože taký dôležitý film som nechcel robiť takpovediac na kolene. Teraz sme opäť začali intenzívne nakrúcať a verím, že o rok prídem na festival s filmom o Petrovi a jeho himalájskom pôsobení,“ spresnil Lipták Rasťo Hatiar. Spolu s Petrom Hámorom bol pred dvomi rokmi aj v Himalájach, absolvovali túry v Tatrách, nakrúcali v Slovenskom raji.

Rasťo už na popradskom festivale žal úspechy napríklad s filmom Slepá dôvera a vlani získal Cenu divákov za snímku Obyčajní chlapci. Jeden rok pôsobil na MFHF aj ako porotca. „Momentálne nemám dokončený nijaký film. Robil som na portréte horala Ľuba Rybanského, žiaľ, pred pár dňami navždy odišiel a film som nestihol dorobiť. Práve v sobotu ideme na pietny obrad s Ľubovými ostatkami. Film dorobím už bez neho ako poctu človeku, ktorý mal rád hory,“ dodal filmár, ktorý na Liptove v dedinke Dúbrava robí už pár rokov populárny Maxi dedinský festival. „Na popradský MFHF určite prídem aspoň na deň-dva, nenechám si ujsť jeho atmosféru a stretnutia s ľuďmi rovnakej krvnej skupiny,“ prisľúbil autor desiatky dokumentov z horského prostredia.

(kim)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.