Štvrtý raz v náročnej úlohe

Štvrtý raz v náročnej úlohe

Každý rok si trojčlenná medzinárodná porota láme hlavy nad výberom najlepšieho spomedzi desiatok kvalitných filmov. Známy poľský horolezec, himalájista, novinár a spisovateľ Alexander Lwow zasadne na porotcovskú stoličku už štvrtý raz.

Alexander sa horolezectvu venuje od roku 1970. Tomuto športu a horám zasvätil svoj voľný čas i profesijný život. Je zakladateľom prvého poľského horolezeckého časopisu Góry i Alpinizm, ktorý redigoval a vydával do roku 2005. Je autorom a vydavateľom viacerých kníh a publikácií s horolezeckou tematikou, množstva článkov publikovaných v poľských i zahraničných denníkoch a časopisoch. O jeho lezeckých schopnostiach svedčí množstvo hodnotných letných i zimných výstupov v Tatrách aj Alpách. Dvojnásobný majster Poľska v športovom lezení sa zúčastnil expedícií do najvyšších hôr sveta, stál na vrcholoch štyroch osemtisícoviek: Manaslu, Lhoce, Čo Oju a Gasherbrum II. Z nižších vrcholov má na svojom konte prvý poľský a doteraz stále najrýchlejší výstup na Pumori (7 165 m), ktorý v roku 1990 zdolal sólovým výstupom za 7,5 hodiny. Za vynikajúce športové výkony získal dve zlaté medaily. Prvú za zimný Everest v roku 1979/80 a druhú za prvovýstup s Krzysztofom Wielickim vo východnej stene Manaslu roku 1984. V roku 2014 mu valné zhromaždenie Poľského zväzu alpinizmu (PZA) udelilo čestné členstvo v spolku.

Ak patríte medzi dlhoročných priaznivcov festivalu, Alexa ste si určite všimli. Je už akousi festivalovou stálicou. Aký je jeho vzťah k tomuto miestu a podujatiu?

Kedysi som často chodieval do Vysokých Tatier, kde som liezol v lete i zime. Môj vzťah s Popradom vznikol prostredníctvom festivalu. Od jeho začiatku som bol na všetkých ročníkoch, s výnimkou roku 2007, kedy som išiel do Nepálu na Expedíciu Tilicho Peak. Už som bol trikrát aj v porote, tento rok to je štvrtý raz.“

Aké máte za uplynulý rok, čo sme sa nevideli, novinky?

Dovŕšil som 65 rokov, čiže vek odchodu do dôchodku. Presťahoval som sa do poľskej Chomiąze, ktorá je v skutočnosti okrajovou obcou českého mesta Krnov. Na jar som bol prvýkrát v živote na Sicílii a na sopke Etna. Teraz sa teším na Tatry,“ zhodnotil Lwow.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.