Tešil sa z úspechu kamarátov

Tešil sa z úspechu kamarátov

O zážitky z projektu Himalayadventure 2017 sa včera na besede s divákmi podelil Peter Hámor aj s parťákmi, ktorí s ním na osemtisícovku Dhaulágirí išli. Bol medzi nimi aj Tatranec Tomáš Petrík. Niekdajší profesionálny horský záchranár a v súčasnosti chatár od Zeleného plesa už s Petrom už v Himalájach bol. Aký bol jeho emocionálne najsilnejší moment terajšieho dobrodružstva pod Dhaulágirí?  

„To najkrajšie prišlo, keď chalani potvrdili, že sú na vrchole, zdraví a zostupujú. Tento moment je na každej takejto akcii to najkrajšie – zadosťučinenie. Aj napriek tomu, že mne to nevyšlo pre zdravotné problémy, veľmi som sa tešil,“ uviedol Tomáš Petrík. Ako dodal, všetko v Himalájach vždy prežíva mimoriadne emotívne. Takmer neuveriteľným sa mu zdal už fakt, že sa skutočne 10. marca ocitol na bratislavskom letisku a naozaj odletel do Nepálu, lebo fáza posledných dní do odchodu je podľa neho tá najťažšia.  „Neviem, kedy sa do Himalájí zase vrátim, ale jednoznačne to mám v pláne. Kým budem vládať, budem sa chcieť túlať po kopcoch. Ale zatiaľ žiadny konkrétny plán nemám. Musím sa dať dohromady zdravotne zo zápalu chrbtice, ktorý som chytil počas expedície. Doteraz pretrváva, ešte stále to nie je doliečené a bude to možno ešte aj pekných pár mesiacov liečby,“ dodal Tatranec Tomáš, ktorý odmalička žil horami. Na lyžiach stál hádam chvíľu po tom, ako sa naučil chodiť, liezť začal od 14-tich rokov a rok na to už vyliezol svoju prvú tatranskú stenu. „Bol to taký fanatizmus do hôr už od detstva,“ konštatuje Tomáš. Pochvaľuje si bývanie v Tatrách. „Pre horolezca to má obrovské výhody. Má všetko pod nosom. Má aktuálnu predpoveď počasia, lebo to vidí z okna. V horách sa dá nájsť všetko, čo tam človek nájsť chce. Niekto v lezení hľadá adrenalín, ale túto cestu považujem za dosť pomýlenú. Lezenie má človeku  prinášať niečo do duše bez ohľadu na to, aké ťažké cesty lezie. To by už bolo iba o športovom uspokojení. Od kedy chodím do hôr, hľadám v nich krásu, zmysel ľudskej pokory a niečo, čo viac súvisí s filozofiou ako so športom.“

Petra Lichá

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.