Tip na film z domácej tvorby

Tip na film z domácej tvorby

V piatkovom premietaní si môžete pozrieť aj film Tortúra Mura, ktorý sa zaoberá hľadaním odpovedí na otázky tínedžera Mura v športe – skalolezectve, potápaní, či paraglidingu. Z filmárskej dvojice otec – syn som sa rozprávala s tým mladším, Michalom Murom Murárom, ktorý je zároveň ústrednou postavou filmu.

Spolu s otcom ste natočili viacero filmov – kto má rozhodujúce slovo?

Máme podelené role. Otec je scenárista a väčšinou aj kameraman, ja sa starám o technickú stránku veci: som asistent kameramana, robím strih. Ale na všetkom sa musíme dohodnúť spolu. 

A čo sa týka výberu témy?

Výber témy ovplyvňuje, čím sa práve zaoberáme, kde práve sme, čo nás inšpiruje…

Mohol by si nám predstaviť svoj najnovší film?

Film Tortúra Mura vznikol takmer pred dvoma rokmi hlavne v Egypte, tesne pred pandémiou. V podstate je o tom, ako hľadám svoju cestu, čo by som chcel v živote robiť.

Chceš sa venovať filmu aj profesionálne?

Pokiaľ by to išlo, tak hej.

Máš skúsenosti aj s inými žánrami, ako dokumenty?

Skúšal som strihať aj rôzne krátke klipy a videá, ale nie sú to filmy, takže v podstate zatiaľ ostávame pri dokumentárnych filmoch. Možno sa neskôr posuniem aj inde. Hraný film by bol riadny krok vpred, ale bolo by to veľa roboty a veľa nového. Ale nevravím, že to neskúsim.

Vo filmoch sa zaoberáte športami ako napríklad skalolezectvo, či potápanie. Máš svoj obľúbený šport?

Všetky, čo robím, sú obľúbené. Väčšinou som sa k nim dostal cez otca. Ale vo všetkom, čo mi ukázal a čo ma bavilo, som sa rozhodol pokračovať.

Objaví sa vaša snímka na MFHF prvýkrát?

Na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade je prvýkrát. Ale dostali sme už čestné uznanie na festivale v Tepliciach, predošlý film Bez tiaže sme mali na festivale Cineama a na Medzinárodnom festivale potápačských filmov.

 

Petra Kvaková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.