V horách vníma aj ich výtvarnú krásu

V horách vníma aj ich výtvarnú krásu

Ako 18-ročný zdolal najvyšší vrch Álp, Mont Blanc, Himaláje navštevuje pravidelne. Hneď v druhý súťažný deň XXIV. MFHF sa nám predstaví ako autor filmu Vrchol limitov. Michal Gabriž.

Vyštudovali ste grafický dizajn na VŠVU. To má od hôr dosť ďaleko… ako ste sa dostali práve k tejto záľube?

Hory ma sprevádzajú celý život, oveľa dlhšie ako grafický dizajn. Pôvodne som chcel študovať geológiu, ale nakoniec to dopadlo inak. V horách ale veľmi silno vnímam krásu a ich výtvarno. Možno sa to v budúcnosti prepojí aj do nejakého zaujímavého prieniku, uvidíme.

Na XXIV. MFHF sa predstavíte ako jeden z autorov súťažných filmov. Aký je to pocit – súťažiť s vlastnou tvorbou na medzinárodnej úrovni?

Nemám pocit súťaženia, ani v horách, ani na festivale. Mojou ambíciou bolo priniesť osobnú výpoveď z miest, kde sa veľa ľudí nepozrie. Tiež som chcel propagovať výškové lezenie ako také. Tam vidím obrovský priestor pre tvorbu, ktorá môže inšpirovať ďalších. Máme na čo nadviazať a ja dúfam, že si k vysokým horám nájdu cestu ďalší zanietení lezci. Festival teda vidím hlavne ako peknú možnosť propagácie témy.

Vo filme Vrchol limitov ste sa ocitli v nepálskych Himalájach s cieľom vyliezť na osemtisícovku Manaslu. Prečo ste si vybrali práve tento vrchol?

Nebola to moja himalájska premiéra. Do Himalájí chodím dlhé roky, o Manaslu som sa pokúšal už druhý raz. Mal som tam (a stále mám) ‚zavesený pytel‘. Je to krásny kopec a prišla šanca zase sa naň pozrieť – nebolo o čom rozmýšľať, hlavne pri takom skvelom tíme. Bola to veľká škola, ktorá ma posunula zas o kus ďalej.

Ako 18-ročný ste stáli na najvyššom vrchu Álp. Dá sa porovnať výstup na Mont Blanc s výstupom na Manaslu?

Mal som 18 a bol to môj prvý dotyk s veľkým kopcom. Pamätám si, že mi bolo príšerne zle z výšky. Telo nevedelo, čo sa deje a išli sme hore veľmi rýchlo. Nakoniec sa však výstup napriek bolestiam hlavy podaril, na rozdiel od Manaslu, kde som problémy s výškou, paradoxne, vôbec nemal. Dvojdenný výlet na Blanc sa však len veľmi ťažko dá porovnávať s dvojmesačnou expedíciou na horu, akou je Manaslu. Táto expedícia prebiehala pomerne hladko, najväčším problémom bolo tento rok hlavne mimoriadne zlé počasie.

Kam bude smerovať vaša ďalšia výprava? Máte nejaké vysnené miesto?

Vysnených kopcov je veľmi veľa. Každý je niečím krásny a zaujímavý, tak ako sa to hovorí o ženách. Hlavne, aby slúžilo zdravie a bola dobrá partia, to je základ. Najbližší cieľ sa už rysuje, a určite budeme o ňom informovať, len čo doladíme základné nastavenie expedície.

 

Kristián Kállay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.