Vábili ich výšky

Vábili ich výšky

Včera krátko pred osemnástou hodinou bolo vo vestibule MsÚv Poprade opäť husto. Niet sa čomu čudovať, veď na programe bol jeden z najväčších festivalových trhákov, film z dielne slovenského dokumentaristu Pavla Barabáša s názvom Vábenie výšok.

Ako vyzerali prvé československé himalájske expedície? Ako prebiehali expedičné výstupy na osemtisícovky pred takmer päťdesiatimi rokmi bez použitia modernej techniky?  A napokon, ako sa vlastne zrodilo slovenské himalájske horolezectvo a kto za tým stál? Odpovede na tieto otázky ponúkol tento rozsiahly dokument.

Páni, ktorí patrili k vtedajšej československej horolezeckej elite a osobne sa zúčastnili himalájskych expedícií  nám prostredníctvom svojich spomienok priblížili, ako to vtedy bolo. Ústrednou postavou celého rozprávania je Ivan Gálfy, niekdajší náčelník Horskej služby na Slovensku, ktorý ako vedúci riadil prvé himalájske expedície. Pod jeho vedením sa československému tímu podarilo zdolať viacero osemtisícoviek (Nanga Parbat, Makalu, Lhotse Šar, Kančenčonga). Úspechy si však neraz vypýtali aj svoju daň. Členovia expedícií museli bojovať s chorobami, omrzlinami, či občas aj so vzájomnou rivalitou. Niektorí sa dokonca z Himalájí už domov nevrátili. Film však nemal ambíciu len faktograficky vyrozprávať dejiny zlatej éry slovenského horolezectva. Dal priestor aj vtipným historkám. Vedeli ste napríklad, že nepálski kuchári nevedeli pripraviť zo Slovenska privezenú ryžu?  Alebo že horolezci si na expedície vozili alkohol v konzervách od kompótov?

Po filme aplauz neutíchal. Občas bolo cítiť dojatie. Na pódium spolu s režisérom prišli nestori prvých expedícií: Ivan Urbanovič starší, Gejza Haak, Michal Orolin a syn Ivana Gálfyho Róbert. Zaspomínali si na priekopnícke časy slovenského expedičného horolezectva a vo vzduchu visela akási neuchopiteľná  hrdosť. Hrdosť na ľudí, ktorí mali odvahu plniť si svoje sny.

Beatrix Bukovinská

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.