VRCHOLOVÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ

VRCHOLOVÁ PRÍŤAŽLIVOSŤ

Peter Hámor je prvým Slovákom, ktorý vystúpil na najvyššie vrcholy kontinentov a na všetkých štrnásť osemtisícoviek, čím dovŕšil tzv. „Korunu Himalájí“. Asi pred štyrmi rokmi oslovil filmára Rasťa Hatiara, či by nespracoval z archívnych materiálov dokument o jeho srdcovke – Annapurnách.

Rasťo navrhol spraviť film o všetkých osemtisícovkách. Úloha sa miestami javila ako zdanlivo nesplniteľná výzva, obrovská zodpovednosť urobiť film o takom významnom človeku. „Bol to môj doteraz najťažšie vznikajúci film. Peťo mi dodal kvantum materiálu, z ktorého som musel vybrať len zlomok. Rok som trávil intenzívnym filmovaním Peťa v Nepále, Tatrách, v jeho domácom prostredí, v Slovenskom Raji a na podujatiach, kde vystupoval. Veľkú časť filmu tvoria rozhovory. Oslovil som asi 15 významných osobností – jeho priateľov, spolulezcov, ktorí poskytli cenné, úprimné výpovede o Peťovi. Vo filme sa objavili aj dnes už žiaľ nebohé osobnosti horolezectva, ktoré s Peťom prišli do kontaktu na expedíciách. Roky práce si vyžiadali aj finančnú podporu, s ktorou nám pomohla RTVS. Postupne som začínal veriť, že to zvládnem. Že to, čo som si naložil na plecia, donesiem do cieľa. Som šťastný, že film po troch rokoch napokon vznikol. Okrem toho, že bol pre mňa najťažším, je aj mojím najdlhším filmom,“ zhodnotil Rasťo Hatiar, autor filmu Vrcholová príťažlivosť. Dlho očakávaný film je intímnym, perfektne spracovaným portrétom životného príbehu himalájistu, ktorý neustále posúva svoje hranice. „Zmyslom filmu bolo to, že ak sa chce, tak sa dá kadečo dokázať. Sú horolezci, ktorí vyšli ťažšími cestami, no nedá sa to porovnávať. Za týmito výstupmi bola obrovská vôľa, Peťo dokázal, čo sa nikomu u nás ešte nepodarilo. Siahol si na Himaláje ako žiaden Slovák. Hory sú jeho život. Užíva si ich. Život v horách, ale aj trek pred výstupom, jedlo, celú expedíciu. Obdivujem jeho pozitívny prístup, jeho vzťah k horám, ktoré miluje.“

Úprimný príbeh horolezca je horúcou novinkou. Hoci Rasťo Hatiar film od základu päťkrát prerábal, nakoniec dostal podobu, s ktorou je aj on konečne spokojný.

(k8)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.