Z tajomných hlbín do výšin hôr

Z tajomných hlbín do výšin hôr

Svetoznámy dokumentarista a autor prírodovedných filmov prevažne s morskou tematikou pochádz z českého Znojma. Členom poroty na popradskom festivale bol už v roku 2009. Za ten čas precestoval kus sveta, natočil nové filmy a získal množstvo ocenení za jedinečný prístup k tvorbe, kde dokáže priblížiť nielen vzdialené svety a hlbiny, ale diváka prinúti myslieť ekologicky, na budúcnosť a zraniteľnosť ekosystémov našej planéty.

Steve Loveček Lichtag, vášnivý potápač, je okrem iného zakladateľom a prezidentom nadačného fondu CRYSTAL PLANET (zameraného na ochranu podvodnej flóry a fauny), členom viacerých medzinárodných filmových porôt a inštitúcií, ktoré sa zaoberajú prírodou a jej ochranou. V roku 2004 založil Medzinárodný filmový festival Voda, more, oceány (MFF VMO), kde zastáva funkciu prezidenta.

Skromný režisér, producent a spisovateľ je držiteľom viac ako 60 filmových cien z domova i zahraničia a niekoľkých ocenení za mimoriadny prínos pre spoločnosť. Po návrate z USA, kde strávil značnú časť života, sa usadil v Prahe. Pripravuje ďalší film s pracovným názvom Finding the Abyss – príbeh o ľudskej túžbe po spoznávaní tajomstva hlbočín, ale i drancovaní oceánov. Svoj vzťah k horám nám odokryl v krátkom rozhovore.

Ste známy ako autor dokumentov prevažne s morskou tematikou. Aký je váš vzťah k horám, horským filmom?

S horami mám uzavretý „pakt o neútočení“. Bojím sa výšok a som skôr milovníkom hlbín. Milujem hory ako zdroj neskutočne silnej energie a ako tvorcu tých najkrásnejších prírodných obrazov. Sú majestátne, noblesné a pritom nekompromisne tvrdé. Hory pre mňa vyjadrujú najhlbšiu podstatu nášho bytia.

V roku 2009 ste boli členom poroty v Poprade. Ako si spomínate na tento festival/Vysoké Tatry? Navštívili ste ich aj ako turista/ filmár?

Na Slovensku mám kopec kamarátov, nielen potápačov, ale i horalov. Do Tatier, samozrejme, jazdím a rád. Je to pre mňa magické miesto, ktoré ma nabíja. Som tam ale vždy ako turista – točenie nechávam tým, ktorí to v horách vedia lepšie.

Môžete prezradiť, na čom aktuálne pracujete?

Po dvoch rokoch práce som v dokončovacej fáze filmového projektu o slávnom cestovateľovi a spisovateľovi Miloslavovi Stinglovi. Volá sa „Stingl – Malý Veľký Okima“. Film by mal ísť do kín v decembri, takže máme čo robiť, aby sa to stihlo. Hneď na jar by som mal odletieť na Borneo a začať nový film. Ale čo bude alebo nebude teraz asi nie je v mojich rukách. Covid-19 je teraz asi hlavným faktorom, ktorý určí, čo sa stane budúci rok.

(k8)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.