Preskočiť na obsah
Domovská stránka » Aktuality » MFHF Poprad opäť s množstvom vynikajúcich filmov i zaujímavých hostí

MFHF Poprad opäť s množstvom vynikajúcich filmov i zaujímavých hostí

Značky:

Október, horské filmy, Poprad. Toto už desaťročia patrí k sebe a ani tento rok nebude výnimkou. Milovníci filmov o horách, živote či športovaní v nich sa pod Vysokými Tatrami stretnú od 11. do 15. októbra na 31. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Poprad. Čo všetko ich čaká, približuje riaditeľka festivalu Mária Hámor.


Aj tento ročník bude plný skvelých filmov. Do predvýberu sa prihlásilo 920 filmov z 19 krajín. V súťaži bude zápoliť 56 snímok zo 14 štátov. Najviac ich má Francúzsko a potom nasledujú filmy slovenskej proveniencie, ktorých je 9. Veľmi ma teší, že k festivalovým stáliciam Pavlovi Barabášovi a Rasťovi Hatiarovi pribudli so svojimi filmami noví slovenskí režiséri.

Čo sa tým tematiky, spektrum je veľmi široké. Od skalného a výškového lezenia, horskej turistiky, cyklistiky, paraglajdingu, freeridingu, skialpinistických prechodov, cez históriu ľadového lezenia a extrémnych zjazdov až po portréty známych horolezcov. Chýbať nebude ani krátky animovaný film a dokonca aj rozprávka o tak trochu inej princeznej.


Premietať sa bude na tradičných miestach MFHF – vo veľkej zasadačke Mestského úradu Poprad, v kinách Tatran v Poprade, Iskra v Kežmarku 

a Mier v Spišskej Novej Vsi. Online premietanie tento rok nebude. Túto formu sme uplatnili počas covidového obdobia. Filmári však preferujú premietanie v kinosálach a len minimum z nich nám dalo povolenie na online formu, tak sme ju zrušili. Myslím si, že vidieť filmy na veľkom plátne v spoločnosti ľudí, ktorí sú na rovnakej vlnovej dĺžke, je silný zážitok.


Čo sa týka porotcov, do Popradu sa vracia Aldo Audisio z Talianska. 

Na našom festivale bol členom poroty na prvom ročníku. Je to významná osobnosť, ktorá sa podieľala na šírení horskej kultúry – či už v rôznych múzeách (napr. na poste riaditeľa Národného horského múzea v Turíne), 

pri organizovaní Filmového festivalu Trento či koordinovaní Medzinárodnej aliancie pre horský film (IAMF). V porote bol na 24 členských festivaloch IAMF (z celkového počtu 27).


Privítame aj ďalšieho priateľa popradského festivalu od jeho prvopočiatkov Michaela Dillona z Veľkej Británie. Na prvom ročníku MFHF v Poprade 

v roku 1993 získal Grand Prix za film Everest – Sea to Summit, ktorý dostal prestížne ocenenia aj na siedmich ďalších medzinárodných festivaloch horských filmov. Po tomto úspechu pokračoval v nakrúcaní a produkovaní dobrodružných filmov, často so Sirom Edmundom Hillarym. Dillon sa podieľal na vzniku vyše stovky dokumentov o divočine a na dobrodružných dokumentoch z dielne svojich kolegov. V roku 2022 Medzinárodná aliancia pre horský film udelila Michaelovi Dillonovi hlavnú cenu ako uznanie za viac ako päťdesiat rokov vynikajúcej práce v oblasti horských a dobrodružných filmov.


Trojicu porotcov dopĺňa Rumun Daniel Burlac. Rodák z Brašova vyštudoval filmovú réžiu v Paríži, ako jeden najúspešnejších rumunských producentov pracoval na množstve filmových produkcií. Vlani koprodukoval Príbeh mojej smrti Alberta Serru, ktorý získal ocenenie Zlatý leopard. Burlac teraz pripravuje celovečerný debut arménskej režisérky Nory Martirosyanovej Territoria v spolupráci s francúzskou spoločnosťou Heolfilms.

Tradičnou súčasťou nášho festivalu sú aj sprievodné podujatia. Vo foyeri Mestského úradu Poprad si návštevníci budú môcť pozrieť krajinárske fotografie z Vysokých Tatier a blízkeho okolia, ktorých autorom je Marek Kopnický. Keďže chce, aby vytvoril zábery podľa svojich predstáv, trávi 

v prírode dlhý čas, neraz v lese prespáva až do rána. Výstavu s názvom Čakanie na svetlo tvorí 20 obľúbených Marekových fotografií. Pripravujeme aj besedy s hosťami festivalu – poľským skialpinistom Andrzejom Bargielom a naším horolezcom Petrom Hámorom.