Grand Prix

Grand Prix

 

Prestížna Grand Prix putuje do Poľska
Poprad – Prestížnu Grand Prix si z jubilejného XX. Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade odnáša poľský film Deklarácia nesmrteľnosti režiséra Marcina Koszałka. Porotu oslovil originálnym spracovaním základných ľudských otázok v príbehu jedného z významných poľských lezcov.
Ceny získalo aj ďalších päť filmov. Rozhodla o tom trojčlenná medzinárodná porota v zložení Aldo Audisio z Talianska, Stanislav Holec z Českej republiky a Martin Kaňuch zo Slovenska. Vyhlásením výsledkov a projekciou víťazných filmov sa päťdňový maratón horskej kinematografie v Poprade v nedeľu skončil. Porota si prezrela 46 súťažných titulov z 15 krajín, pričom najsilnejšie zastúpenie mala práve slovenská tvorba – stretlo sa tu až pätnásť domácich filmov. Medzi ocenenými je aj snímka Pavla Barabáša Príbehy tatranských štítov. „Zaujali nás pôsobivé panorámy Tatier a pohľad do histórie regiónu v stredoeurópskom kontexte,“ spresnili porotcovia. Cenu poroty si z Popradu odváža francúzsky film Guillauma Brousta Priepasť Gouffre Berger. Získal ju za zobrazenie kontrastu a kontinuity v minulom i súčasnom prieskume jaskyne Gouffre Berger. Cena za umeleckú myšlienku putuje do Talianska režisérovi Davidovi Carraimu a filmu Vertikálne staromódna. Rakúsky film Príbeh Felixa Baumgartnera (réžia Gerald Salmina) získal Cenu za osobný výkon a Cenu za expedičný a dobrodružný film získala venezuelská snímka Padajúci anjeli (réžia Anna Isabel Dao). Publiku sa najviac páčil film slovenského autora Pavla Barabáša – Cenu diváka získala snímka Príbehy tatranských štítov.

Počas festivalu mali diváci možnosť zažiť aj debaty s osobnosťami horolezeckého sveta – Kurtom Diembergerom, Hervé Barmasse, Adamom Bieleckim a domácim Petrom Hámorom. Súčasťou programu jubilejného XX. MFHF boli aj tradičné preteky v športovom lezení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.