Preskočiť na obsah
mfhf, topografia, background
Peter Hamor

PETER HÁMOR

Slovenský výškový horolezec, ktorý absolvoval množstvo zaujímavých expedícií a náročných výstupov v rodných Vysokých Tatrách i v najvyšších horách sveta. Na svojom konte má pätnásť výstupov na vrcholy štrnástich osemtisícoviek. Jeho prvým osemtisícovým vrcholom je Mount Everest, na ktorý sa mu podarilo vystúpiť v roku 1998. Dvakrát stál na vrchole Annapurny, ktorá je považovaná za najnebezpečnejšiu osemtisícovku. Prvý raz to bolo v roku 2006, kedy sólovým výstupom v závere dlhého východného hrebeňa zavŕšil prvovýstup alpským štýlom v južnej stene, ktorý urobili spoločne s Poliakmi Piotrom Pustelnikom a Piotrom Morawskim. Okrem Annapurny zdolal v tom istom roku aj Čo Oju a Broad Peak. Nasledoval výstup na Nanga Parbat v roku 2007 a v roku 2008 traverz Gašerbrumu I z juhu na sever čistým alpským štýlom, v kombinácii s výstupom na Gašerbrum II, vo dvojici s Piotrom Morawskim. V roku 2010 stál druhý raz na vrchole Annapurny, po úspešnom výstupe severnou stenou, ktorý absolvoval so svojím priateľom Piotrom Pustelnikom. O rok neskôr vyliezol s Rumunom Horiom Colibasanu na Makalu a v roku 2012 najprv sám vystúpil  na tretiu najvyššiu horu sveta Kančendžongu a sezónu zakončil výstupom na druhý najvyšší vrchol sveta K2. Nasledovali výstupy na Lhoce, Šiša Pangmu, Manaslu a 15. mája 2017 stál spolu s Michalom Sabovčíkom na vrchole Dhaulágirí. V roku 2018 sa s Horiom Colibasanu pokúsili o traverz Mount Everestu zo severu na juh, no pre veľké lavínové nebezpečenstvo museli svoj výstup vo výške 7 300 metrov prerušiť. V rokoch 2019 a 2021 upriamil svoju pozornosť na doposiaľ neprelezený severozápadný hrebeň Dhaulágirí, na ktorom sa mu spolu s Rumunmi Horiom Colibasanu a Mariusom Gane podarilo v roku 2021 vystúpiť do výšky takmer 7 000 metrov, kde ich ďalší postup ukončila lavína. V máji tohto roku sa mu spolu s Taliankou Nives Meroiovou a Slovincami Romanom Benetom a Bojanom Janom podaril pekný prvovýstup v panenskej západnej stene sedemtisícovky Kabru South, ležiacej vo východnej časti Himalájí. Peter Hámor je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte okrem Koruny Himalájí aj Korunu Zeme – výstupy na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov. Svoje zážitky z týchto výstupov opísal v knihe KORUNA ZEME.

A Slovak mountaineer who completed challenging ascents in the High Tatras and the world’s highest mountains. To his credit, he has climbed fifteen peaks over 8000 metres, including Mt. Everest which he summited in 1998.
He twice stood on the top of Annapurna, considered the most dangerous peak over 8000. The first time was in 2006 when a solo ascent at the end of the long eastern ridge completed the first Alpine-style ascent of the south wall, which he did with the Poles Piotr Pustelnik and Piotr Morawski.

He achieved a great mountaineering feat by conquering multiple peaks in a single year, including Annapurna, Cho Oyu, and Broad Peak. He continued his success by climbing Nanga Parbat in 2007 and traversing Gasherbrum I from south to north in pure Alpine style, as well as ascending Gasherbrum II with Piotr Morawski. In 2010, he stood atop Annapurna for the second time after successfully climbing its north face with his friend Piotr Pustelnik.
In 2011, he ascended Makalu alongside Romanian mountaineer Horio Colibasanu. The following year, he accomplished a first ascent on Kanchenjunga, the third highest mountain in the world, and capped off the season by summiting K2, the second highest peak. He went on to conquer Lhotse, Shisha Pangma, and Manaslu before reaching the top of Dhaulagiri with Michal Sabovčík on May 15, 2017.
In 2018, Peter and Horio Colibasanu attempted to traverse Mt. Everest from north to south but interrupted their expedition at an altitude of 7,300 metres due to increased avalanche danger.
In 2019 and 2021, he turned his attention to the previously unclimbed northwest ridge of Dhaulagiri. Accompanied by two Romanians, Horio Colibasanu and Marius Gane, they were able to ascend to nearly 7,000 metres before an avalanche halted their advancement.
Peter, along with Italian Nives Meroi and two Slovenians, Roman Benet and Bojan Jan, successfully completed the first ascent of the unclimbed western face of Kabru South in the eastern Himalayas in May of that year. Peter Hámor is the only Slovak to have achieved the Crown of the Himalayas and the Crown of the Earth, which involves climbing the highest peaks on all seven continents. In his book, Crown of the Earth, he shares his experiences from these climbs.